Małe kraje, wielki sport (serial dokumentalny)

Reżyseria: Eliza Kubarska, Rafał Skalski
Kierownictwo produkcji: Barbara Dobiecka, Zofia Krajewska
Producent nadzorujący: Krzysztof Jakubowski (ATM GRUPA S.A.)
Producent kreatywny: Dorota Danielak
Emisja: Canal+ Discovery
Gatunek: Program dokumentalny

Na liczącej 430 tysięcy mieszkańców Malcie, gra się w piłkę nożną i waterpolo. Mieszkańcy wyspy wierzą, że sportowiec to wzorowy obywatel. Czy to właśnie tajemnica sportowych sukcesów małych państw?

Dziennikarka Marcelina Rutkowska, odkrywa fenomen sportu w najmniejszych krajach Europy. Odwiedzi m.in. Maltę, Gibraltar, Kosowo i Luksemburg udowadniając, że nawet najmniejsza populacja wychować może zawodników na najwyższym, światowym poziomie. Czy duch sportowej rywalizacji to także sposób na budowanie zżytej i silnej społeczności?

W czasie Euro 2016, licząca zaledwie 336 tysięcy mieszkańców Islandia, szła jak burza, pokonując znacznie bardziej utytułowanych rywali. Kiedy w 1/8 finału wygrała z Anglią – ojczyzną futbolu, wszyscy przecierali oczy ze zdumienia.

W Kosowie, państwie zamieszkanym przez kilka skłóconych grup etnicznych, sport stał się sposobem na integrację obywateli. Czy faktycznie dzięki wspólnym treningom udaje się znosić granice kulturowe i religijne? O tym Marcelina porozmawia z Benem Islami, tenisistą, a także propagatorem filozofii sportu zwanej Njeri, czyli człowiek.

źródło: atmgrupa.pl