Młynarski. Piosenka finałowa (film dokumentalny)

„Piosenka to jest taki drobny twór, który może bardzo sprowokować do myślenia, ale niestety nie jest w stanie go zastąpić” – mówi Wojciech Młynarski. W ponad 3500 tysiącach piosenek sportretował mu współczesnych, tworząc Kronikę Polski i Polaków. Jego w „Polskę idziemy”, „Niedziela na głównym” , „Róbmy swoje”, czy „Jeszcze w zielone gramy” wciąż pozostają najtrafniejszymi i najdotkliwszymi obrazami Polski. „W tych jego miniaturach wyraźniej odbijał się PRL niż na przykład w trzytomowej powieści” – mówi w filmie Janusz Głowacki. Nieznane dotąd archiwalia, fotografie, teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają najpiękniejsze jego piosenki.

„MŁYNARSKI – PIOSENKA FINAŁOWA” – film dokumentalny, to przede wszystkim ostatni bardzo osobisty, szczery wywiad z bohaterem. Film dopełnia ponad 30 wypowiedzi jego najbliższych przyjaciół, rodziny, tych, którzy z nim tworzyli i dla których tworzył: wybitni kompozytorzy, aktorzy, piosenkarze. Te niezwykle uczciwe, bez cenzury opowieści o Wojtku zbudowały portret niezwykłego artysty, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami.

Reżyserką i autorką scenariusza jest Alicja Albrecht. Przez lata związana z TVP, zrealizowała kilkadziesiąt autorskich dokumentów nagradzanych na festiwalach, między innymi: „Socjalizm lub śmierć”, „Rosja proroków czyli czas pokuty”, „I to, że nie opuszczę Cię aż do śmierci” , „Dziecko z katalogu”, „Maria”. Z Wojciechem Młynarskim poznała się w latach 90-tych, podczas realizacji filmu również o nim [„Jeszcze gram w zielone”]. „Intuicja dokumentalistki podpowiedziała mi, że muszę wrócić do tego geniusza jeszcze raz, i że mam niewiele czasu. Cieszę się, że mi jeszcze raz zaufał” – mówi reżyserka.

scenariusz i reżyseria: Alicja Albrecht
zdjęcia: Tadeusz Kieniewicz
montaż: Maciej Szydłowski PSM
asystent reżysera: Anna Kaźmierowska, Anna Szawiel
asystent kamery: Marcin Pabin
światło: Maciej Rosik, Mikołaj Paprocki, Piotr Czuba
grip: Paweł Magolon, Sebastian Frąc
dźwięk: Remigiusz Botiuk, Michał Kawiak
make-up: Anna Czyżykiewicz, Marta Murawska
postprodukcja obrazu: ATM SYSTEM
kolor korekcja: Radosław Matulka
online: Radosław Matulka
konforming: Marek Lechowicz
postprodukcja dźwięku: DSM
postprodukcja dźwięku i zgranie: Wojciech Chudziński, Remigiusz Botiuk
animacja: Daria Kopiec
konsultacja muzyczna: Joanna Fidos
kierownik produkcji: Marek Czpak, Marcin Marczyk
transport: Tadeusz Kupiec
sprzęt kamerowy i światło: cinema color
grip: FilmFactory Michał Rolka
specjalne podziękowania dla: Ireny Strzałkowskiej, Beaty Pisuli, Małgorzaty Zajączkowskiej, Lucyny Zapart, Marcina Bortkiewicza oraz Teatru Narodowego w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, hotelu Bellotto w Warszawe i Zarządu Praskich Terenów Publicznych
produkcja: Bluescreen Alicja Albrecht, TVP S.A., Mazowiecki Fundusz Filmowy, Polski Instytut Sztuki Filmowej, PZU S.A.